Börtönbe vonul a Pirate Bay - adta hírül több internetes hírlap, illetve rádió is péntek déltájt. Aki számára ismeretlen lenne a Pirate Bay, vagy a torrent fogalma, annak álljon itt egy rövid ismertető, aki tudja, miről van szó, az bökjön a továbbra!
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából.
"A BitTorrent informatikai protokoll, valamint e protokollt használó p2p alapú fájlcserélő rendszer. A szoftvert Bram Cohen írta Python nyelven, és a BitTorrent Open Source licenc alatt tette közzé.
A kliensek a fájlokat szeletekben (darabokban) töltik le. Minden csomópont megkeresi a hiányzó részhez a lehető leggyorsabb kapcsolatot, miközben ő is letöltésre kínálja fel a már letöltött fájldarabokat. A módszer nagyon jól beválik nagyméretű fájloknál, például videók és nagyobb szoftverek esetében. Ennek az az oka, hogy az ilyen letöltéseknél a szűk keresztmetszetet általában a szerver sávszélessége jelenti. A BitTorrent esetében minél keresettebb egy fájl, annál többen vesznek részt az elosztásában, ezáltal az elosztása gyorsabban megtörténik, mintha mindenki egy központi helyről (szerverről) töltötte volna le. A fájlok darabolásából adódik, hogy a megszakadt letöltések könnyen folytathatóak. "
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy egy torrent oldal nem tartalmaz semmit, ami a szerzői jogokba ütközne, így nem történik törvénysértés. Vagy legalábbis eddig az internetes társadalom így gondolta. Az egyik legnagyobb torrent oldal, a Pirate Bay elleni perben, ami már február közepe óta tart, és az ügyész 3 éve építi a vádat, több fordulat is bekövetkezett: a per második napján az ügyész a vádpontok felét visszavonta, ugyanis azok a torrent technológia sajátosságai következtében nem állták meg a helyüket. A vádlottak nagyon higgadtan viselték az egész procedúrát, többször is hangoztatva ártatlanságukat, elviccelve az ügyész kérdéseit.
Azonban a mostani ítélet - ami ugyan csak első fokú - 1 év börtönt, illetve 30 millió svéd korona büntetést mondott ki a portál négy üzemeltetőjére, azon okból, hogy ők óriási károkat okoztak többek közt a Warnernek, a Sony Music Entertainmentnek, az EMI-nak és a Columbia Picturesnek. Ez a büntetés, amellett, hogy elrettentően komoly, a jogvédők szerint példát statuál az üzemeltetőkkel. Úgy tűnik, hogy bár az álláspontjuk könnyen védhető volt, leginkább azon bukott el az ügyük, hogy az oldalakon elhelyezett reklámokból bevételt szereztek. Amennyiben ezt nem csak az oldal fenntartására költötték el, akkor jogosan illeti őket a vád, hogy pénzbeli haszonszerzés céljával működtették az egyébként illegális tartalmakat letölteni segítő oldalt.
Az egész drámának tulajdonképp az az érdekessége, hogy ismételten sikerült bemutatnia egy európai bíróságnak, hogy az amerikai cégek céljai fontosabbak, mint az Európai Unió többször is kifejtett állásfoglalása, amely radikális megoldások helyett egyeztetéseket és új szabályozások bevezetését javasolja a szerzői jog és az internetes gyakorlat kapcsán. Mindezt Svédországban, ahol az internetezők aránya kiemelkedően magas, tehát a hosszú távú tendencia a torrentezés elterjedésére mutat a világ többi felén is.
Persze mi magyarok fellélegezhetünk, hogy nem csak a mi államunk hódol be a külföldi akaratnak lépten-nyomon informatikai kérdésekben, hanem a felvilágosult Nyugat (Észak?) egyik fellegvára is. Mindenesetre mi liberálbolsevikok, akik nem hiszünk abban, hogy egy spangli a rendőrörsre tartozna (mint ahogy a herka, a koksz meg a szpíd sem), kiváncsian várjuk, hogy a jogtiprók jogvédők hogyan terrorizálják tovább az internetet, és hogy vajon meddig marad az EU az Egyesült Államok kormánya óriáscégeinek markában.