Végre kezdődik? A mai Élet és Irodalom címoldalán Megyesi Gusztáv "Búcsú a Bourbonoktól" címmel ír a szocialisták felelősségéről a választási kudarcukban.
Lendvai Ildikó úgy tett, mintha múlt vasárnap az égvilágon semmi se történt volna, mintha a szavazópolgárok döntő többsége nem kívánta volna pártját a pokolba, s a nyolc év alatt bevésődött reflexeknek engedve kommentálta az eseményeket.
Megengedve a szerzőnek, hogy nem nyolc, hanem inkább huszonnyolc év reflexeiről lévén szó, felidézi, ahogyan Lendvai kubatovgáborozni kezdett, majd erősen kétségbe vonja az MSZP elnökének szavait, tekintve, hogy (Bréking: Szanyi buzdított az átjelentkezésekre):
(... ) ahol én szavaztam Óbudán, ott is jött vagy háromszáz vándorszavazó, de a helyieket soron kívül előre vették, tehát egyetlen nyugdíjasnak sem kellett visszafordulnia (...)
A cikk iránya egyértelműen halad a vándorszavazókról szóló törvény előterjesztése, majd most annak letagadása mentén, az MSZP-nek az LMP-vel kapcsolatos pálfordulásán keresztül a BKV-botrányok újbóli felemlegetésén át a már címben (mármint a cikkében) is jelzett párhuzamig:
(...) a Bourbonok ehhez képest kiváló memóriával rendelkező, magas IQ-jú társaság.
Lezárásképpen kijelenti, hogy már jobban tart ettől az MSZP-től, mint a Fidesz kétharmados többségétől, ugyanis ennyire ész nélküli politizálás, csak rossz irányba vihet mindent:
(...) az univerzum középpontjába Orbán Viktort helyezik, minden mondatukat vele kezdik, és vele fejezik be, minden apró jelben a diktatúrát látják, majd a végén, ha indokolt, ha nem, fasisztát kiáltanak, függetlenül az eseményektől, ami persze nem rossz üzlet, és az érdemi munka látszatát is kelti, csakhogy így egyszerűen nem lehet élni, így csak elhülyülni lehet. (...) minden okuk megvan rá, hogy szép csöndben, elegánsan, finom úri léptekkel visszavonuljanak. Nem fognak.
- zárja le Megyesi, magas retorikai érzékkel írását.
Az, hogy az egyébként baloldali-liberális kötődésű ÉS ilyen kritikával illeti a Párt vezetését, egyértelműen jelzi, hogy már most, a két forduló között elkezdődik az, aminek egyébként már rég ideje volt: a baloldali médiának az MSZP mögül való kihátrálása. Mondhatjuk kis cinizmussal, hogy naná, majd fognak támogatni egy bukott pártot, ám könnyen lehet, hogy más lesz a mostani Fidesz kormány alatt a baloldali sajtó retorikája. Ha a szocialisták megújulását is elutasító hangok felerősödnek a médiában, könnyen lehet, hogy - főleg az önkormányzati bukta után - az MSZP teljesen elveszíti szavazói bázisát, és négy év múlva a legnagyobb baloldali párt helyén keletkező űrt új, hitelesebb pártok fogják betölteni. Csak ki kell várni, de én már számolom a napokat, amikor az MSZP kiesik a parlamentből...