Sok-sok csúszás és egy szokatlanul hosszú választási éjszaka után reggel már hivatalosan is kihirdették az izlandi választások eredményeit. Az új Alþingi 63 képviselője közül 23 lesz nő, ez a 43%-os arány új rekordot jelent. A választásra jogosultak 85%-a(!) járult tegnap az urnákhoz. [A pártokról további részletek itt]
A baloldal gyözeleme történelmi. A Függetlenségi Pártot [D] a 2. vh. óta nem sikerult ennyire megverni és 18 évnyi kormányzás után kénytelenek lesznek ellenzéki szerepkört betölteni. A jelenleg kisebbségben kormányzó Szociáldemokrata Szövetség [S] és a Zöldek [V] koalíciója a 63 helyből 34-et tudott megszerezni ezzel biztosította a stabil kormányzás feltételeit.
A választás két nagy vesztesének egyike a már említett Függetlenségi Párt, a másik pedig a parlamentből [Altþingi] most kiesett, a szavazatok alig 2%-át szerző Liberális Párt [F]. A baloldal győzelme nem volt olyan elsöprő, mint azt korábban jósolták, a Függetlenségiek be tudtak futni a másik helyre, míg a Zöldek a szavazatok 21,7%-ával a harmadikok lettek.
Az egyetlen olyan párt, ahol a vezetők most feltétel nélkül lehetnek boldogok, az a Polgári Mozgalom [O]. Az izlandi LMP-nek 7,2%-ot sikerült összehoznia elsö nekifutásra. Megtisztulást hirdetö kampányukkal sikerült elhódítani a fiatal városi értelmiség szavazatait a liberálisoktól [F] [akik ugye ki is estek] és a Függetlenségi Párttól [D].
Izland jövője így a két nagy balos párt koalíciójának kezébe került. Mindkét párt megerősítette a pozícióját, ennek ellenére a közös munka nem lesz egyszerű. A legnagyobb különbségek épp a kampányt legjobban meghatározó témában, az EU csatlakozással kapcsolatban vannak. A Szociáldemokrata Szövetség jelenlegi vezére, Jóhanna Sigurdardóttir kiemelten foglalkozott a kérdéssel és kétségtelen, hogy az EU csatlakozás erőltetése komoly szerepet játszott abban, hogy a válság előtt és alatt betöltött kormányzati szerep ellenére 3%-kal tudtak erősíteni és megnyerték a választásokat. Jóhanna Sigurdardóttir világosan megmondta, hogy a csatlakozási kérelmet júniusig el kell küldeni Brüsszelbe, mert Svédország júliusban átveszi az EU irányítását és ők már korábban ígérték, hogy egy izlandi kérelemmel gyorsan és kiemelten foglalkoznának.
Ezzel szemben a Zöldek nem tartják lehetségesnek, hogy a kérelmet már nyáron benyújtsák. A párt elnöke korábban egy interjú során világossá tette, hogy nem akarja Izlandot az EU-n belül látni, helyette Norvégiával fűzné szorosabbra a viszonyt és az Euró helyett annak pénzét, a norvég koronát preferálná.
A kérdés rendezésén múlhat a koalíció sorsa és egyben a súlyos válság közepette oly fontos politikai stabilitás is. A kampány során a jobbos [és most 9 helyet szerző] Progresszív Párt már bejelentette, hogy támogatná a csatlakozást és a centrista Polgári Mozgalom [4 képviselő] is pozitívan áll a témához. Ezzel a 63 fős Alþingiben az EU csatlakozást támogató pártok többségben vannak. [20 szocdem + 9 progresszív + 4 polgári = 33]
A legfontosabb kérdés jelenleg az, hogy meg tudnak-e állapodni a koalíció pártjai egymással és Brüsszellel - amennyiben nem: Szét fog-e szavazni a parlament és létre fog-e jönni egy alkalmi szövetség az EU-t ellenző és az azt támogató pártok között. És ezt hogyan viselik majd a koalíciós partnerek?