Calamnak teljesen igaza van. Nagyon nagy baj van, ha Kubatov Gábor a Fidesz vezérkarával egyetértésben kezelte önkényesen fideszes választók adatait. Persze hogy ez a kétes forrásból származó hír pontosan mit takar, és milyen a kontextusa, nagyonis lényeges, de tény, hogy a nyilvánosságra került hangfelvétel igen fontos kérdéseket vet föl.
Az, hogy Magyarországon igen rossz állapotban van a demokrácia, nem újdonság. Kevés választási lehetőség van, és szinte mindenki beletörődött legkésőbb másfél éve abba, hogy Fidesz-kormány lesz a következő. Ez igen nagy hatalmat, vagy ahogyan a fideszesek szerették mondani, erős "legitimációt" ad majd a konzervatívok kezébe, ugyanakkor még ennél is nagyobb felelősséggel terheli őket. A Fidesz feladata, hogy leszámoljon a terjedő nácizmussal, és visszaterelje az ország politikai életét a demokratikus keretek közé. Ehhez igen erélyes kormányzásra és intézkedésekre van szükség, de ha a kormány túllépi a hatáskörét, talán máris minden elveszett.
Pozitív nemzettudatra és megbízható rendfenntartásra van szükség a félelemkeltés legyőzéséhez. De nem valószínű, hogy az azonnal rendszerbe állítandó 3000 új rendőr kiképzésének minősége elégséges lehet a mostani háttér mellett, és az sem, hogy a fideszes turulkonzervatív nemzetkép képes lesz az egész országnak pozitív irányt mutatni. A megoldás kulcsa nem a Fidesz, hanem a civil szféra. A Fidesz szerepe, hogy biztonságos és törvényes teret adjon a civil megmozdulásoknak, kezdeményezéseknek. Nekünk pedig az a feladatunk, hogy olyan nemzettudatot, ideológiát alkossunk, amely büszke és befogadó egyszerre, és amely nem tűri meg az ország életét veszélybe sodró félelemkeltést és erőszakot, de a demokráciát alapvetően gyengítő, csillagászati mértékű korrupciót sem.
Azonban ha ezeknek a szervezeteknek egy kétharmad-körüli kormánypárttal is dacolniuk kell, nincs esély a megújulásra. Ha egy erős kormány gyenge demokrácia fenntartásában érdekelt, az már nem gyenge, hanem látszatdemokrácia. Csak a Fideszben bízhatunk, hogy támogatni fogja az erős demokrácia kialakulását - azonban bízhatunk-e benne? Ha az új kormány alapvetően a demokratikus elvek felé halad, világos, hogy mi a civilek teendője. De ha a kormány valóban listákat vezetne az állampolgárokról, és titokban valami saját cél elérésén munkálkodna, vajon mi lenne a teendőnk?