A hétfőn megszavazott új alkotmányban a Fidesz és a KDNP nemzeti érzésekre alapozza a magyar állampolgárok jogait. Pedig hiába a nemzeties máz: ez az alkotmány ártalmas hazánknak. A Magyar Polgári Szövetség és a Kereszténydemokrata Néppárt nem a magyar polgárok, nem a demokraták és nem Magyarország népe, de még csak nem is a kereszténység iránt lelkesedik, hanem egyébként sokszor tartalmas nemzeti és keresztény frázisok unalomig való ismételgetése iránt. Íme, miért kerül ez nekünk sokba.
Én a többséghez tartozom: magyar nemzetiségű vagyok, és fontos is számomra a nemzeti identitásom. Ugyanakkor ismerőseim, barátaim között tartom számon olyan honfitársainkat, akik a többi csoport egyikébe-másikába tartoznak. (Aki a "többi csoport" hallatán izgatottá válna: nem kizárólag zsidó és cigány ismerőseimre, de nyugat-, sőt kelet-európai és ezekkel vegyesen magyar identitású barátaimra is gondoltam.) Természetesen mindenki, akiről ebben a bekezdésben szó volt, magyar állampolgár, és Magyarország az otthona.
Magyarország törvényei minket védenek: az állampolgárokat: Magyarország "a területén tartózkodó minden személy számára [biztosítja] az emberi, illetve az állampolgári jogokat, bármely megkülönböztetés, nevezetesen faj, szín, nem, nyelv, vallás, politikai vagy más vélemény, nemzeti vagy társadalmi származás, vagyoni, születési vagy egyéb helyzet szerinti különbségtétel nélkül."
Az alaptörvény feladata ennek biztosítása: hogy mindenki, kisebbség és többség egyaránt képviselve legyen a törvényhozásban, amely az életet szabályozza, és mindenkit egyaránt védjenek a hatóságok. Az alaptörvénynek természetesen rögzítenie kell Magyarország kulturális hagyományának folytonosságát is. Az ország neve, az ország jelképei (zászló, címer, himnusz) és a hivatalos nyelv pontosan ezt a kulturális folytonosságot határozza meg, ugyanis ezeket Magyarország állampolgárai választották vagy fogadták el, mint az egy társadalmi közösséghez való tartozásuk jelképeit.
Mi a nagyszerű ezekben a jelképekben? Az ország önállóságát és a demokráciát jelképezik, mégpedig csakis Magyarország kapcsán. Ugyanis azok, akik ezeket kivívták, pont ezt a zászlót, címert, himnuszt és nyelvet választották. Ha az alkotmány Magyarország jelképeit meghatározó részébe ezek mellé más szimbólumok is bekerülnek, az már nem Magyarország, hanem csak Magyarország egyes állampolgárainak szimbólumait erőlteti többi honfitársukra, vagy ami talán még rosszabb: valódi jelképeinket fölös díszítményekkel hígítja fel, és ezzel elveszi jelentőségüket.
A fontos dolgokat nem kell kétszer mondani, nem is szabad elhasználni őket. Ha kétszer van az alkotmányban, hogy "Isten, áldd meg a magyart", akkor biztosan nem olyan fontos a törvényalkotóknak. Ha politikai véleményeket raknak egy kupacba, és ezeket hitvallásként tálalják, máris sérül a "vagy más vélemény" kitétele. És amúgy is, ezeket a véleményeket más nem vallja magáénak? Az újdonsült Nemzeti Hitvallás minden egyes passzusát akárki, magyar vagy külföldi állampolgár egyaránt gond nélkül nyilváníthatja ki őszintén. Egy francia miért ne ismerné el a magyar kultúra hozzájárulását "az európai egység sokszínűségéhez"? Egy német miért ne vallaná, hogy "az emberi lét alapja az emberi méltóság"? A pápa, aki vatikáni állampolgár, miért ne ismerné el "a kereszténység nemzetmegtartó szerepét"?
Azt kérdezem: mi ebben az új alkotmányban a magyar? A régiben csupa jogi és csupa kizárólag Magyarországhoz kapcsolódó dolog volt. A mostani pedig egy halom politikai, vallási, erkölcsi nézetre és történelmi megállapításra épül, melyeknek semmi közük nincs minden magyar állampolgárhoz. Márpedig egy alkotmányban ilyennek helye nincs.
A Fidesz és a KDNP eladta a jogegyenlőségünket a nemzetközi nacionalizmusnak, amelyik nemzetállamok Európáját vizionálja. Hogy kedvében járjon azoknak, akik csak magyarokat akarnak látni Magyarországon, elveszi a jogunkat, hogy mint magyarok, büszkék lehessünk azokra az eredményekre, melyeket nem magyar nemzetiségű honfitársaink érnek el. És ha ez nem tűnik olyan súlyosnak, meg lehet kérdezni egy büszke és művelt amerikait, hogy hol találták fel a számítógépet. Azt fogja mondani, hogy ott, tök mindegy, hogy Neumann János eredetileg magyar nemzetiségű volt.