Emlékszünk még, hogy Orbán a választások előtt hogyan hangoztatta, hogy a Fidesz nem készül az alkotmányos rendszer megváltoztatására? Tölgyessy Péter blogunknak villáminterjúban még a választások után is hitelt adott ennek a kijelentésnek. Az ilyen jelek miatt érthető, hogy a kétharmados Fidesz-győzelem ellenére is mindenki meglepődött a kormány első lépésein. Ezentúl a Fidesz mindent maga akar csinálni. Alkotmánybírákat kijelölni, alkotmányt írni, alkotmányt elfogadni. A köztévé-birodalmat felügyelni, az Állami Számvevőszéket igazgatni, köztársasági elnököt választani. Nem az a bibi, hogy most akkor biztosan az egypártrendszer tör be Magyarországra. Az a bibi, hogy ezek a lépések látszólag teljesen fölöslegesek.
Mi szüksége a Fidesznek több hatalomra? Ha valaki odaáll egy alkotmány-tervezettel, azt benyújtja egy képviselő az Országgyűlésnek, és lehet róla szavazni. Kétharmad, megvan, oszt jónapot. A köztévé úgysem ér semmit, és a Fidesz úgyis bárhogy meg tudja oldani, hogy az új vezetők a kedvében próbáljanak járni, tehát kétharmados kormánytöbbségnél semmi remény nem lenne bármilyen szintű függetlenségre. Az se olyan nagy dolog, hogy az ÁSZ vezetője pártkatona: ha nem az volna, a kétharmad miatt akkor is Fidesz-szimpatizáns lenne, tehát a különbség inkább gesztus-értékű, azaz a Fidesz most még a függetlenség látszatára sem ad. Az új köztársasági elnök ötletét is csak az összes előbb említett akció igazolja: Sólyom várhatóan minden lehetséges módon akadályozná az alkotmányos fékek kiszerelését, úgyhogy elsősorban az ő posztjára szükséges pártkatonát kijelölni.
Az azonban mégis egészen világos, hogy a Fidesz mit akar elérni ezzel a sok szimbolikus, a hétköznapi életet egyáltalán nem befolyásoló lépéssel. Amíg még tart a kezdeti népszerűség, meg kell ágyazni a következő kurzusnak. Mennél több stratégiai helyet el kell foglalni, mint a Rizikóban, mert a stratégiai hely csak jól jöhet később. Még az sem biztos, hogy a Fidesz ragaszkodna a kétharmados győzelemhez a következő választásokon - hiszen ez olyan messze van. De a kormánypárt miért akarna lemondani a kormányról, mikor néhány ügyesen elhelyezett emberrel meg jogszabálymódosítással hosszú időre befészkelheti magát a hatalomba?
Az egész nagyban múlik azon, hogy milyen lesz az új alkotmány, és messzemenően múlik azon, hogy a Fidesz gazdasági, külpolitikai, de különösen belső társadalmi kérdésekben milyen politikát fog folytatni. A géntornász Szőcs mint kulturális vezető nem ad okot sok optimizmusra. Azonban egy dolog biztos. A nagy hatalom, a sok alapvető változtatás az alkotmányos rendben mind értelmetlenné válik a társadalom számára, ha nem párosul csodával. Winston Churchill például eszméletlenül centralizálta a hatalmat, de cserébe megnyerte a második világháborút. Ha pedig a Fidesz ilyen lépések után nem csinál csodát, nem tisztítja meg a politikát a korrupciótól, nem hoz létre konstruktív, értelmes közbeszédet, stabil, növekvő gazdaságot és mindenek felett nem számol le a szélsőjobbal és a cigányellenes rasszizmussal, akkor semmiképpen nem fogok rájuk szavazni négy év múlva. S talán így van ezzel az ország jó része is, ki tudja. Hiszen Churchillt is leváltották, amint megnyerte a háborút. Márpedig...sajnálom, Viktor, te nem vagy egy Churchill.