Mintha a modern történelem folyamatosan különböző ideológiák, sőt újabban civilizációk összecsapásából állna, pedig oly sokszor hittük már, hogy a konfliktusok történetének vége. Abban ugyan nem hiszek, hogy belátható időn belül megvalósul a tökéletes világbéke, de ebben a négyrészes sorozatban amellett szeretnék érvelni, hogy a történelemnek határozottan van iránya és a szembenálló felek között határozottan különbséget lehet tenni. Azt sem titkolom, hogy a liberális demokráciát tartom a világot javára átformáló történelmi erőnek.
I. Farkasvadászat (05.30.), II. Medvetánc (05.31.), III. Tevefutam (06.01.), IV. Sárkányszelidítés (06.02.)
A történelemnek először 1945-ben lett vége: ekkor szenvedett vereséget a fasizmus/nácizmus. A nácizmus a liberális demokrácia farkasa: az a mitikus szörny, amihez minden egyebet mérnek, amivel semmilyen egyezkedés sem lehetséges. A nácizmus európai jelenség, talán ezért is annyira félelmetes, de ugyanakkor az európai civilizáció alapjainak, a keresztény humanizmusnak és a felvilágosodás szabadságeszményének a tagadása. Megtestesíti mindazt, ami sötét az európai történelemben: a pszeudo-tudományos ideológiát, a túlszervezett államot, a könyörtelen felsőbbségtudatot. Az I. világháború után a liberális demokrácia kihívójává vált, a „Nyugat alkonyát” megakadályozni hivatott erőt látták benne a kortársak. Az európai hegemóniát könnyedén megszerezte, és bukásáig nyomát sem mutatta a belső meghasonlásnak, eróziónak. A náci Németország azonban szerencsére katonai vereséget szenvedett, vezetőit kivégezték, szervezeteit feloszlatták, gazdaság- és társadalomszervezési modellje megbukott. Vagy mégsem?
A kételyek részben történelmiek: a nácik veresége egyben a kommunizmus győzelmét is jelentette Európa keleti felén. Az kétségtelen, hogy Németország legkérlelhetetlenebb ellenfele Anglia volt, a végső győzelmet pedig valószínűleg az USA hadba lépése hozta meg, de a keleti front iszonyatos háborúját a Szovjetunió nyerte meg, aminek eredményeképpen elszigetelt páriából a világ második szuperhatalmává vált. Az lenne a liberális demokrácia győzelme, hogy a farkast a jóval erősebb medvére cserélték le? Másrészt jogosan merülhet fel a kérdés, hogy valóban eltűnt-e a nácizmus? Történeti távlatból az már lényegtelen, hogy Németország (vagy Olaszország) irányítását a háború után nyilván nem lehetett totális elitcserével megoldani, az viszont már nem, hogy ma is lépten-nyomon felbukkan az örökség. Ízlés szerint ki-ki a náci szimbolikát felelevenítő, (még mindig) marginális rohamcsapatokon, vagy éppen a náci gondolatrendszer egyes elemeit tudatosan vagy még inkább tudattalanul szóba hozó xenofób, provinciális és kollektivista populizmuson háborodik fel. Mintha mindig új feje nőne a hidrának.
Amikor azt állítom, hogy a liberális demokrácia egyértelmű és visszavonhatatlan győzelmet aratott a nácizmuson, akkor nem a fent felsorolt tényeket akarom tagadni. Hanem a nézőpontot szeretném korrigálni. Minden működő rendszerben vannak anomáliák, amiket a javító mechanizmusok aztán eltüntetnek. Ilyen a mai nácizmus is: hulla, aminek még nő a körme. Nem véletlen, hogy a náci bélyeget csak nagyon kevesen vállalják. A mai szélsőjobb éppen a szabadságjogokkal takarózik, és a rasszizmus kifordításával („a többség védelmével”) próbál támogatókat szerezni. De álláspontjuk intellektuálisan tarthatatlan, egy korcs szubkultúrába zárja magát minden támogatójuk. Ami pedig a szovjet előretörést illeti, az nem teszi semmissé azt a tényt, hogy Európa nyugati felében a világháború vége a szabadpiac visszatérését, a szabadságjogok kiteljesedését és a demokrácia megszilárdulását eredményezte. A világ nagyobb része lett szabadabb és jobb, mint előtte volt, és ezt az eredményt nem észrevenni csak azért, mert máshol nem következett be, történelmi vakság. A történelem csak Nyugat-Európában ért véget, de ez a lépés is óriási hatású volt. Ez vezetett ugyanis a következő fordulóponthoz.
A történelemnek mindig vége I.: Farkasvadászat
2011.05.30. 07:00 kolbenheyer
3 komment
Címkék: politika történelem liberalizmus demokrácia náci
A bejegyzés trackback címe:
https://sardobalo.blog.hu/api/trackback/id/tr302929048
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ma chi è questo Joker? 2011.05.30. 20:36:52
www.amazon.com/Conjuring-Hitler-Guido-Giacomo-Preparata/dp/074532181X
ezt jó lenne elolvasni, ha lenne végre időm rá.
ezt jó lenne elolvasni, ha lenne végre időm rá.
kolbenheyer 2011.05.30. 22:24:57
@Ma chi è questo Joker?:
Ritka nagy hülyeségnek tűnik. Sose hittem az összeesküvés-elméletekben.
Ritka nagy hülyeségnek tűnik. Sose hittem az összeesküvés-elméletekben.
Ma chi è questo Joker? 2011.06.02. 12:52:01
@kolbenheyer: éppen azért szeretném elolvasni, hogy inkább berakjam az összeesküvéselmélet-kategóriába, vagy tényleg "startling evidence-t" mutat be.