Blogunk eddig soha nem foglalkozott az állatkínzás témakörével. Ugyanakkor ideje egyszer már szót ejtenünk róla - még ha csak röviden is. Persze szörnyű dolog, ha valaki rosszul bánik háziállatával, ám ez nyilvánvalóan relatíve csekély mértékben fordul elő. Az emberek általában szeretik a macskájukat. Legalábbis a sztereotípia az, hogy gyakran pozitívabb az emberek viszonya háziállatukkal, mint a többi emberrel.
Van azonban egy terület, ahol az állatkínzást ipari mértékben űzik. Egy 2005-ben nyilvánosságra hozott videó (amelyet ezen az oldalon lehet elérni) a tömény iszonyatot mutatja be. Nem is ajánlom a megnézését, inkább elmondom. (Én nem vagyok annak a híve sem, hogy mindenki menjen el Auschwitz-ba, a haláltábor maradványait megtekinteni. Ha valaki éppen eléggé átérzi az áldozatok beszámolóit, nincs szüksége további bizonyítékokra.) A videón élő állatokat nyúznak meg. Rendesen el sem kábítják őket, legföljebb brutálisan, fizikai erőszakkal - azonban a képen látszik, hogy az állatok teljesen eszméletüknél maradnak, csak legfeljebb nem ellenkeznek.
Természetesen az Európai Unió és az Egyesült Államok szigorúan veszi az állatkínzást - ennek azonban Kínában a jogi háttere sincs meg. Ennek megfelelően a kínai, egyébként hatalmas mértékű prémipar forrásai részben a videón láthatóhoz hasonló farmok. Szép dolog totalitárius államokat demokráciához segíteni a gazdaság segítségével - így történt ez a Szovjetunió esetében is. De ahogyan Oroszország is távol van az igazi pluralizmustól és az átlátható vezetéstől, Kína esetében is megkérdőjelezhető a folyamat hatékonysága, miközben alapvető emberi jogi és egyéb normákról kényszerülünk lemondani.