Hirtelen értelmet nyert, hogy az MDF és az MSZP frakció miért nem engedte még tárgysorba sem venni a Kenedi-bizottság ajánlásai alapján készült SZDSZ-es határozati javaslatot, amely hatására könnyebben megismerhetőbbek lettek volna a Kádár-rendszer állambiztonságának iratai. A döntés miatt a titkosszolgálatnak foglalkoznia kellett volna azzal a 18 mágnesszalaggal, ami a legteljesebb ügynöklistát és iratanyagot tartalmazza. Ezen szalagok segítségével lehetne bizonyítani, hogy 1990 után is folyt iratmegsemmítés, dokumentálás nélküli selejtezés.
A Népszabadság információ alapján az történhetett, hogy a héten már folyt annak a bizottsági munkának az előkészítése, ami során megvizsgálnák a mágnesszalagokat, az adatokat lehívnák, és átnéznék, hogy melyikeknek kell még mindig védelmet biztosítani és melyek mehetnek az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levétárába. A munkát egy civil bizottság fogja ellenőrizni, vezetője pedig Kenedi János lesz, aki az iratfeltáró bizottság munkáját is vezette.
Állítólag azért nem szavazták meg hétfőn a parlamentben a javaslatot, hogy így segítsék elő a felállítandó bizottság létrehozását. Hát, ez is lehet egy érv, végül is legalább történik valami. Az állambiztonságis múlt a mai napig rombolja a közéletet és a demokráciát.
Most legalább egy kis lépés történt annak érdekében, hogy tisztázhassuk, hogy is figyelték meg, lehetetlenítettek el embereket törvénytelenül az elmúlt rendszerben.
Ezek szerint mégis le lehet olvasni a szalagokat? Honnan lett hirtelenjében gép?