Iránban az azonnali diplomáciai közbelépés ellenére öt brit állampolgárt tartanak fogva. Nem engedélyezik nekik a teheráni brit konzullal való találkozást, és súlyos büntetésre számíthatnak, amennyiben bebizonyosodik róluk, hogy "gonosz szándékaik voltak". Irán márpedig az utóbbi időben nem híres a pártatlan bíráskodásáról: a választások utáni rövid forradalmi hangulatot módszeres bebörtönzések váltották fel.
De miben is állt a négy hajós és a sporttudósító bűne? Bahreinbe tartottak, jachtversenyen akartak részt venni. Közben navigációs hiba folytán iráni felségvizekre keveredtek. Gyakorlatilag olyan ez, mintha az ember valahol az ukrán határnál kirándulna, véletlenül áttévedne a zöld határon, majd mikor elkapják az éles szemű ukrán határőrök, rögtön börtönbe zárnák, komoly büntetéssel fenyegetnék, és még csak meg sem mutatnák a magyar konzulnak. Elég képtelen helyzet.
Nem kétséges, hogy a választási csalások miatt meggyengült legitimációjú iráni kormány – a legfelsőbb vezetővel egyetértésben – a pozícióit nacionalista, nyugatellenes politikával kívánja megerősíteni. A HVG nemrégiben megjelent cikke is arra hívja fel a figyelmet: könnyen lehet, hogy Mahmúd Ahmadinezsád kormánya számára létkérdés legyőzni a Nyugatot, és létrehozni egy komplett nukleáris infrastruktúrát.
Irán valószínűleg keménykedik csak a vitorlasportolók esetében. Az viszont egyre inkább biztossá válik, hogy az atomlétesítmények terén nem készül visszavonulni. Vasárnapi bejelentés szerint tíz újabb urándúsító művet kívánnak emelni Iránban. Pedig már a mostani létesítmények is néhány év alatt képesek lehetnek egy-két atombombához szükséges mennyiségű dúsított uránt előállítani.
Update: Irán, ahogyan Pelso kommentjéből is látszik, szerencsére ma hajnalban, egy heti fogvatartás után szabadon engedte az öt tengerészt. A keménykedés befejeződött, tényleg nem lesz matrózlakoma.