Csütörtök este 6-tól egyetemista felvonulás, tüntetés lesz Budapesten a Alkotmánybíróság jogköreinek csorbítása ellen. A 'Helyzet van' néven szerveződött csoportosulás szigorúan civil megmozdulást csinál. Nem várnak résztvevőként aktív politikust, szervezetileg semmilyen intézményt, közéleti csoportot, pártot.
Mi a jogállam és demokrácia iránt elkötelezett diákok vagyunk. Úgy
gondoljuk, hogy:
1. Jogállamban szükség van fékekre és ellensúlyokra.
2. Szükség van autonóm intézmények valóban független működésére.
3. Az Alkotmánybíróság a magyar demokratikus hagyományok és
alkotmányosság védőbástyája. Ezért elfogadhatatlan jogköreinek
csorbítása.
4. A visszamenőleges törvényalkotás aláássa a jogbiztonságot.
Mi vagyunk a magyar jogállamban felnőtt első generáció.
Ne mi legyünk az utolsó!
Kezdés:
December 2. csütörtök 18:00
A felvonulás útvonala:
ELTE Lágymányosi Campus- BME - Közgáz - ELTE ÁJK, Egyetem tér
Az Egyetem téren a szervezők beszédekkel ismertetik céljaikat, a hangulatot a felvonuláson végig zenével teremtik meg.
Transzparenseket, és talán fáklyákat is a szervezők hoznak.
Ahogyan ők egyszerű egyetemistaként szervezik ezt a megmozdulást,
úgy titeket sem szervezetileg, hanem magánemberként, a diákság
részeként várnak.
Reakció az Alkotmánybíróság jogköreinek csökkentésére
Mi mint diákok és felelős állampolgárok felháborodva és értetlenül fogadjuk azt, hogy az Alkotmánybíróság jogköreinek önkényes módosításával Magyarországon megindult a jogállami keretek lebontása. Bár erre a kétharmados többség lehetőséget biztosít, a törvényhozás kontrolljának kiiktatásával az ország megszűnik jogállamnak lenni. Innentől kezdve lehetőség nyílik akár alapvető jogokat sértő törvények meghozatalára a felülvizsgálat lehetősége nélkül.
Ahogy az Alkotmány kimondja, a Magyar Köztársaság független, demokratikus jogállam. Mi hiszünk abban, hogy ennek így is kell maradnia. Az ezt biztosító alkotmányos berendezkedés a generációnkkal együtt született és nőtt fel, további fenntartása diákként a mi felelősségünk is. Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy kezdeményezéseivel és hozzájárulásával a kialakult politikai struktúra – kormány és ellenzék egyaránt – aláássa a jogállamiság garanciáit, és csak tiltakozni tudunk a hatalomgyakorlás alapvető jogbiztonságot fenyegető eszközei és stílusa ellen.
Az önkény intézményes kizárása érdekében elengedhetetlen a fékek és ellensúlyok rendszerének fenntartása. Az Alkotmánybíróság az egyik legfontosabb garanciája annak, hogy a hatalmi funkciók az Alkotmány alapelveivel összhangban működjenek. Ennek megfelelően korlátozza a mindenkori parlamenti többség akaratát, és biztosítja, hogy demokratikus felhatalmazással hozott törvények ne sérthessenek alapjogokat. Ezt az általános védelmet vonja meg tőlünk az Alkotmánybíróság jogkörét szűkítő alkotmánymódosítás: ez az, ami ellen mint állampolgárok tiltakozunk.
Hiszünk abban, hogy a jogállami alapértékekkel együtt felnövő civil társadalom tagjaként kényszerítő hatást gyakorolhatunk a politika működésére, és hozzájárulhatunk ahhoz, hogy az Alkotmányt érintő döntések valóban széleskörű társadalmi egyeztetésen alapuljanak.
Nem vagyunk hajlandóak olyan berendezkedéssel megbékélni, mely semmibe veszi azon jogainkat, melyeket jogállami berendezkedésünk biztosít nekünk.
Mi vagyunk a magyar jogállamban felnőtt első generáció.
Ne mi legyünk az utolsó!