Néha az ember kényszert érez arra, hogy írjon. Az eredményt látva aztán a józan ész, valamint a család és a barátok lebeszélik róla, hogy túl komolyan vegye. De arról már nem sikerül, hogy közzé is tegye. Íme.
Vigyázat, fikció! A kitalált történet szereplői is kitaláltak, mindennemű hasonlóság a valósággal a véletlen műve.
7.
Ez még a Gyűrűháború előtt történt. Zsákos Frodó megkérte Gandalfot, hadd kísérje el egy útjára és közben tanítsa meg a mágusok tudományának egy részére. Gandalf megígérte, hogy a legfontosabbak közül tanít meg egyet s mást. Frodó megfelelő mennyiségű élelmet csomagolt és elindultak. Frodó várta a tanítást, de Gandalf másfél napig nem szólt egy szót sem. Frodó nem bírta tovább, kifakadt: Mikor kezded el a tanítást, mester?
Gandalf hátrapillantott a válla fölött és csak annyit mondott: Már elkezdtem.
De hát mit tanítasz, hisz nem szóltál semmit?
Épp ez az. A hallgatást tanítom.
8.
Vasudvard és a Barad-Dúr között csak annyi volt a különbség, hogy az egyiket a Jó kezdte építeni, a másikat pedig a Gonosz. De Szarumán és Szauron is tornyot épített a hatalomnak, a hatalomnak, melyet csak erőszakkal lehet fenntartani és kiterjeszteni. De hát az erőszak a gyengék végső menedéke.
9.
Pár évvel a Gyűrűháború után egy udvari tanácson a fejedelmek még mindig Szauron legyőzéséről szónokoltak és a Királyt dicsőítették. Elassar király megunta a hízelgést és így szólt alattvalóihoz: Azért mert Szauron meghalt, még nem pusztult el a Gonosz. És különben is, akkor mi különböztetné meg a Jót? A tisztaságot csak a sötétség elleni küzdelemben lehet megőrizni.
10.
Egyszer Völgyzugolyban összegyűltek a tündék legjobbjai, hogy mély értelmű kérdésekről vitázva élesítsék elméjüket. Döntőbíróul Arwen úrnőt kérték fel. A vita szinte izzott, bár a felek nyugodtak maradtak, szálltak az érvek, sziporkázta a gondolatok. Végül megkérték Arwen úrnőt, hirdessen ítéletet. Ő láthatóan gondolataiba merült, majd csak annyit mondott: A vita érdekes volt, de igazát senki sem bizonyította be, mert minden gondolat meghal, mihelyt kimondják.
11.
Gimli törpöt sokan faggatták, általában gúnyosan, hogy miért ragaszkodnak a törpök annyira Móriához, miért kívánkoznak oda vissza? Hisz annyi fájdalom kötődik hozzá, és különben is változnak az idők. Gimli ilyenkor mindig csak annyit válaszolt élesen: Azzal, ha megszakítod kötődésedet a régi dolgokhoz, nem független, modern és szabad leszel, csak gyökértelen.
12.
Sokak számára érthetetlen, miért nem húzta fel Gandalf az Egy Gyűrűt. A Jó és Gonosz küzdelmében az utóbbi mindig előnyben van, hiszen csak félelmetes céljait követi. A Jó azonban attól az, ami, hogy betartja a saját maga által kijelölt játékszabályokat.
13.
Néha még manapság is nazgúl suhan át az égen. Ilyenkor az ember szívébe jeges rémület vagy iszonyat markol, és tudja, hogy a Rossz még létezik.
Kolbenheyer ír 76.: Gyűrűszilánkok II.
2012.07.28. 07:00 kolbenheyer
Szólj hozzá!
Címkék: kolbenheyer ír
A bejegyzés trackback címe:
https://sardobalo.blog.hu/api/trackback/id/tr804442687
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.