Azt hiszem nem árulok el nagy titkot, amikor leírom, hogy a Koppenhágában lezajlott klímacsúcs semmilyen eredményre nem vezetett. Nem tudom biztosan, hogy ez jó vagy rossz, de egy biztos, ha holnap kinézek az ablakon, havat fogok látni és nem óceánt vagy homokot. Ezt azért fontos már itt az elején leszögezni, mert sokan már a hétvégére világvégét jósoltak.
A koppenhágai kísérlet ettől függetlenül nagyon tanulságos és érdekes volt. A globális felmelegedés (ha létezik) (és ha mi okozzuk), olyan problémája az emberi fajnak, amit csak komoly munkával, együttműködve lehet visszafordítani. Ebből következik, hogy a kb 200 országnak meg kell fogalmaznia egy olyan közös dokumentumot, amit mindenki elfogad, és amihez mindenki tartani fogja magát. Gondoljátok csak végig. Az EU-t azért tartják sokan béna kacsának, mert 27 ország nem tud együttműködni. 27! Nem 200, csak 27. Persze senkinek ne legyenek kétségei, ebben a játékban is csak két főszereplő volt: az USA és Kína. (a többi csak kellemetlenkedő mellékszereplő) A koppenhágai klímacsúcs nem az aláírt papír miatt vagy a kint tűntető környezetvédők (Lodoviknak hippik) miatt lesz történelmileg jelentős, hanem mert elkezdődött a XXI. századot meghatározó USA – Kína vetélkedés. (Tudom… nagy szavak. )
Már Obama kínai látogatása után elkezdték világszerte kommunikálni, hogy ez a koppenhágai összejövetel lehet, hogy mégsem lesz olyan nagy áttörés, de a látszatot tartani kellett, úgyhogy mindenki odaküldött pár diplomatát, hátha összehoznak valamit. Hát nem jött össze, de ezért nem lehet őket hibáztatni. Teljesen egyértelmű, hogy egy megrogyott amerikai gazdaság nem tud most nagyokat álmodni, a kínaiak meg csak simán jót röhögnek az egészen. Ha az egész világ eladósodott neked, akkor elég könnyen mozgatod a szálakat a háttérből. Nehéz lenne megmondani, hogy a két játékos közül melyik hibás a “verseny lefújásáért“. Nem mondtam igazat, könnyű megmondani: Kína. Azt is megmondom miért.
Az USA végig nyílt lapokkal játszott és egyértelmű volt, hogy bár a megadott számoknál többet nem tud vállalni, valószínűsíthető volt, hogy Obamáék átnyomják a tövényjavaslatot a Szenátuson, tehát meg tudják csinálni, amit vállalnak. A kínaiak is hoztak számokat, reklámozták magukat, de amikor számonkérhetővé akarták tenni a Koppenhágában elfogadott egyezményt, akkor elkezdtek kihátrálni. Obama tök jogosan jegyezte meg ma reggel, hogy „akkor ez most így mi???“. Véleményem szerint ezen a konferencián Kínának, mint a legnagyobb kibocsátónak kellett volna a legaktívabbnak lennie, ehelyett az egyetlen érdemi javaslatot blokkolták és amúgy meg a sarokból nézték az EU – USA – India vergődést. (ami amúgy valóban elég mulatságos volt néha) A kedvenc mellékszereplőm a kis stréber EU, aki nem fél a gazdaságát beáldozni a globális felmelegedés oltárán, mi akár 20 (vagy 30!) %-val is csökkenthetjük a CO2 kibocsátásunkat 2020-ig. De nyugi… nyugi… most jön a legjobb rész, a csattanó. Mivel nagyon úgy néz ki, hogy nem lesznek közös számok, mindenki mehet a saját feje után. Tehát amíg Kína egyre több káros gázt bocsát ki, addig mi 20%-val visszafogjuk a kibocsátást. Példamutatás: 5/5 pont, versenyképesség: 0. Nem véletlen, hogy az EU-t nem ráncigálták oda az utolsó pillanatokban összeült tanácskozáshoz, mi úgyis bevállalunk vmi nagyot, velünk nem kell foglalkozni. (még Dél-Afrika is ott volt…)
Ne értsetek félre, én azok közé tartozom, akik elhiszik hogy a globális felmelegedést emberi tevékenység okozza. Most lényegtelen, hogy milyen bizonyítékaim vannak vagy nincsenek, nekem mint embernek jogom van eldönteni, hogy hiszek ebben a dologban. (amúgy a Jetiben is) Persze ettől még mondhatnám, hogy „oké, mi okozzuk, de nem érdekel a többi generáció, majd megoldják“, de nem teszem. Mégegyszer, ez nem a jó és rossz harcáról szól. Nem arról, hogy én szeretem a Földet vagy nem. Ez az egész egy nagy kérdést vet fel:
Hajlandó vagy-e X%-val többet fizetni valamiért, csak hogy megállítsuk a globális felmelegedést?
Az én válaszom erre IGEN, de ez azért van mert idealista demokrata vagyok. Viszont el tudom képzelni, hogy van aki ezt nem tudja (fejlődő ország lakosa), vagy nem akarja (Sarah Palin) megtenni. Ha hozzátesszük, hogy az emberek kb fele nem is hisz ebben az egészben, akkor durva számítással az emberiség kb 75% nem akar erre költeni. Akkor miért is csináljuk ezt az egészet? Mert oké, mókás volt látni, ahogy a 300-400 tudósító gyilkolta egymást a helyszínen vmi minimális infoért is, de ki adott erre felhatalmazást? Ugyanis itt a mostani generáció jóléte áll szemben a jövő generáció jólétével és ez már olyan bonyolult emberi jogi kérdés, amit fél 2-kor nem kezdek el boncolgatni.
Tehát igen, bármelyik ország jogosan mondhatja, hogy ebben nem tud részt venni, mert most épp az egészségügyi rendszerét bővíti (USA) vagy próbálja a lakosság maradék 10%-t árammal ellátni. (India, Kína) Minden ország meghozhatja a saját döntését és ezért nincs jogunk őket elítélni, de látnunk kell, hogy ez a dolog csak akkor fog működni, ha az emberiség történetében először, 7 milliárdan összefogunk. (a vége kicsit közhelyes lett, de értitek... :)