Ugye ez a két ember szemmel láthatóan közeli rokona egymásnak? Nem? Pedig franciául beszélnek mindketten: Franciaország és Haiti elnökei.
Na de ők már tényleg rokonok, nem? Tényleg nem látszik? Pedig törökök. A török és a kazah elnökök.
Őket talán fel tetszenek ismerni. Ugye mennyire nem hasonlítanak? Hiába a vért nem lehet letagadni. Az egyik finnugor, a másik latin.
És ők? Két ennyire különböző karakter, nem igaz? Az egyik megint tipikus finnugor, a másik viszont germán. Hogy melyik melyik? Hát a nő a finn elnök, a férfi meg a svéd király!
Akkor tisztázzuk: a nyelvrokonság nem biológiai, genetikai rokonság. Sőt, még határozottabban: a nyelvrokonságnak önmagában az égvilágon semmi köze a biológiai, genetikai rokonsághoz (értsd: nem zárja ki, de nem is feltételezi). A magyar és a finn nyelv rokonai egymásnak, nem a magyar és a finn emberek. Ezzel szemben a magyar és a szlovák emberek genetikailag közeli rokonai egymásnak, de nem az a nyelvük. Ha külön-külön megkérdezzük erről a nyelvészeket és a genetikusokat, akkor ezt a határozott, egyértelmű választ kapjuk. A bajok ezután kezdődnek.
Ha felüti valaki a Nyelvrokonaink című kötetet (Nanovfszky György szerk., Budapest, 2000), akkor azt látja, hogy a kötet első fejezete a finnugor népek történetéről szól, kezdve a finnugor őshazával. Most térjünk vissza egy kicsit a fenti képekhez. Tessék megmondani, hol volt a francia és a haiti elnök közös őshazája? Ja, hogy a gyarmatosítás nem ér? Most nem nyitnék vitát, hogy miért nem, mert persze ér, hanem a békesség kedvéért akkor nézzük a török és a kazah elnököket. Az egyik tipikus közel-keleti, pont mint egy szír vagy egy görög, a másik meg tipikus közép-ázsiai, pont mint egy mongol. Csak a nyelvük rokon. Persze a nyelvészek az őshazán azt értik, hogy a mai rokon nyelvek őse egy közös nyelv volt, és az ezt beszélő akkori népességnek volt őshazája. A mai népek viszont nem feltétlenül biológiai leszármazottai az ősi, közös nyelvet beszélő népességnek. Csak hát ezt nem csak a nagyközönség nem érti, de szemmel láthatóan maguk a nyelvészek sem, hiszen az említett kötet is rokon népekről ír (ami marhaság), és úgy keresi az őshazát, hogy feltételezi: egy bizonyos népesség (pl. egy régészeti kultúra) egy bizonyos nyelven beszélt. De mi erre a bizonyíték? Semmi. Sőt, szinte minden ismert régészeti kultúra több nyelven beszélt. És akkor még nem is beszéltem az olyan patetikus szólamokról, mint a „finnugor testvéreink”. Hasonlít a nyelvünk, ennyi.
Ha a tudósok belebonyolódnak elméleteikbe, akkor mit várjunk a nagyközönségtől? Mi van a tankönyvekben? A mai történelemkönyvek lelkiismeretesen leírják, hogy a nyelvészet és a régészet eredményei nem egyeznek az őstörténet kutatásában, majd szépen ismertetik a finnugor őshaza, meg a vándorlások „elméletét”. Azt gondoljuk, hogy a gyerekekben a finom distinkció marad meg? Frászt: finnugor rokonság. Valaki vagy szépen bevési magába, hogy a finnek rokonaink, vagy csak azért sem hiszi el, és akkor jönnek a délibábos marhaságok, mint a sumér vagy etruszk rokonság. A nyelvünk a finnugorokkal közös, a zenei kultúránk a balkáni népekkel, a vallásunk egész Európával, a sor folytatható. Ezt nem csak felesleges, de egyenesen káros leegyszerűsíteni egy sosemvolt leszármazási vonalra. Megpróbálta valaki már felrajzolni a családfáját? És kinek nem az derül ki, hogy az ükszülők generációjában már óriási a keveredés, mindenki máshonnan jött? Akkor minek erőltetjük ezeket a nevetséges leszármazás-elméleteket?
Valamiért senki sem feltételezi, hogy azért mert a tárgyi kultúra (plazmatévé, autó stb.) hasonlít, a dél-koreaiak és az izlandiak rokonok. Azt sem hisszük, hogy a vallásuk közössége (iszlám) miatt a szudániak és az indonézek azonos vérből származnak. Mikor fogjuk már fel, hogy a nyelv is kulturális jellemző, amit különböző eredetű emberek beszélnek?
Kedves Szőcs Géza, mégis hogy gondolja, hogy a Julianus barát program genetikai kutatása próbára teszi a finnugor elméletet? Az csak a nyelvre érvényes, azt nem cáfolhatja genetikai kutatás. És fordítva: a genetikai rokonság semmilyen nyelvi következtetés levonására nem alkalmas. Egyáltalán: mit akar kutatni? Hiszen elég pontosan tudjuk, hogy finnugor nyelvű és közép-európai génállományú népesség vagyunk, természetesen sok török, szláv és indoeurópai jövevényszóval, valamint ázsiai génekkel. Ahogy azt minden épeszű ember hallja és látja.