Magyarország új alkotmánya feltehetően nem lesz világnézetileg semleges. Sokan nem értik, mi ezzel a baj, nekik szól a poszt.
A világnézet mindig hiten alapul, a más világnézetű emberek (részben) másban hisznek, erre a hitre alapul az értékrendjük. Lehet, hogy létezik persze egy abszolút értékrend, ez azonban, úgy tűnik, nem megismerhető, vagy ha megismerhető is, erről nem tudjuk meggyőzni egymást évezredek óta. Olyan közösségnek tehát, amely különböző világnézetű embereket egyesít (ahogyan Magyarország), nem alapulhat az értékrendje, és az ezt kifejező és kötelező érvényre emelő alkotmánya egyik világnézetre sem, hiszen azt a többiek nem ismerik el. Ezért van szükség világnézetileg semleges alkotmányra.
A gond csak az, hogy ilyen nem létezik. Jelenlegi alkotmányunk sem semleges, hiszen felállít egy sorrendet a különböző védendő értékek és jogok között, véd nemzeti szimbólumokat stb.. Akkor miben más, mint az eljövendő, miért akarom úgy megvédeni? Azért, mert ugyan nem semleges, de a liberális jogállam eszméjére alapul, és ez talán a legjobb kompromisszumot eredményezi. A liberális jogállam ugyanis garantálja, hogy mindenki azt csináljon, és olyan világnézet szerint, amit és ahogyan akar, feltéve, hogy ez a másik ember jogait nem sérti. A másik ember jogait azonban csak az sérti, ha ő nem élhet ezzel a szabadsággal, az hogy valami nem tetszik neki, nem elég. Liberális jogállamban lehet egyházi iskolába íratni a gyereket, lehet azonos nemű emberrel kézen fogva mutatkozni az utcán, és lehet főétel után enni a levest, ha tetszik ez másnak, ha nem.
Amíg tehát az emberiség nem találja meg a bölcsek kövét, és kompromisszumokra kényszerül, az egyetlen működő kompromisszum a világnézetileg semleges (őszintébben mondva, a liberális jogállami) alkotmány lehet, különben a társadalom egy része úgy fogja érezni, hogy elnyomják, és onnantól csak a revansra vár.
Az utolsó 100 komment: