Szolgálati közlemény: éjjel a blog.hu rakoncátlankodott, nem sikerült feltölteni a posztot. Íme, most itt van, elődatálva, mint egy közbeszerzési szerződés.
Tegnapelőtt reggel felvetettem, hogy nem tudjuk, miért és milyen információknak adjunk hitelt a Delta-járat elleni meghiúsult terrortámadás kapcsán. Mára kitisztult a kép. Az arab-félszigeti Al-Kaida vállalta a merénylettervet, majd meg is ideologizálta: Jemenben az amcsik támadták a szegény terroristákat, ezért ők megpróbáltak visszalőni az új csodafegyverrel - csakhogy az nem működött. De majd legközelebb!
Ezt az ideológiát érdemes megfigyelni, mert a szempontjából nézve alapvetően kétféle hozzáállás létezik a közel-keleti terrorizmushoz. Az egyik szerint leghelyesebb, ha abbahagyjuk a terroristák szekálását, akkor ők is abbahagyják. A másik egyéb indítékokat is fölfedezni vél a terrorcselekmények mögött. Evidensek tűnik, hogy a terrorcselekmények elkövetői bizonyos általuk az emberélet fölé helyezett célért küzdenek. És a bosszú is lehet ilyen, de legföljebb másodsorban. Elsősorban a Közel-Keleten az iszlám fundamentalizmus védelmét és kiterjesztését, valamint az amerikai-típusú demokráciák globalizációjának megállítását célozzák ezek a szervezetek.
Ennek ellenére a felületes szemlélők úgy látják, párbeszéd-formát öltenek a terrorellenes akciók és a terrorcselekmények. Szó szerint ezt állítja Spielberg filmjében, a Münchenben a pozitív főhős. És ezzel párhuzamos érvelés az is, hogy a népek önrendelkezési jogát meg kell hagyni, csináljanak magukban bármit, amit akarnak, mi ne szóljunk bele. (Ennek az érvelésnek eredménye számos olyan ország, ahol a nép önrendelkezési vágyainak kifejeződése is lehetetlen, mivel nincsenek szabad választások; másrészt az ilyen békénhagyott afrikai államokban szokott a segély nagy része korrupt kezekben maradni.)
Az elkövetők és tervezők nem bosszúnak szánták a merényletet, hanem azt akarták, hogy azok, akik elhiszik ezt a maszlagot, némileg jogosnak tartsák a merényletkísérletet. Szemet szemért, fogat fogért, bombát bombáért. De ugye mi nem hisszük el nekik, amit mondanak?