Rögtön az elején a már korábbi coming out öles ismétlése következik: radnótisok vagyunk. Ezért senkit sem hagy közülünk hidegen, hogy a kormánynak hála az ország egyik legjobb iskolájának veszélybe került a fenntartása. Nem nagy összegről van szó, mindösszesen 22 millió forintról. Ennyi pénzre lenne szükség az iskola féléves rezsijének kifizetéséhez.
Mindez a felsőoktatási törvény változtatásai miatt, ami majdnem három milliárd forintot vett el a Radnótit is fenntartó ELTE-től, ami a kiesett bevétel egy részét tovább hárította. Az ismétlés kedvéért: arról a felsőoktatási törvényről van szó, amely részeként Orbán Viktor egy hónappal a jelentkezési határidő előtt egy személyben döntött a keretszámokról, valamint vezetett be tandíjat. (Ordas hazugságként ezt próbálják költségtérítésnek hívni.) Orbán Viktor a legrosszabb társadalom-mérnöki hagyományokat követve döntött arról, hány jogász, közgazdász kell az országnak - fittyet hányva a spontán piaci folyamatokra. (Később olyat is mondott, hogy szerinte nincs szükség államilag finanszírozott jogászképzésre.) A szólamokkal ellentétben a mérnöki képzések sem járnak jól az újraosztással. Mostanra elkezdtek beérni oktatáspolitika legfinomabb gyümölcsei is: a pénzhiány lecsorgott az ország legjobb középiskoláihoz: a Radnótiba, a Trefortba és valószínűleg az Apáczaiba is.
A Radnóti vezetése adománygyűjtésbe kezdett, hogy sikerüljön legalább ezt a félévet kibírni valahogy. Természetesen ez nem megoldás hosszútávon, hiszen egyszer-kétszer össze lehet kalapozni a pénzt, többször nem nagyon. Ráadásul ha a kormánynak megtetszik a dolog, könnyen kontraproduktív lehet az egyszeri civil lelkesedés, és magára hagyhatja az iskolá(ka)t.
Az Orbán-kormány elméletileg szereti az elitiskolákat, mégis a legjobbakat kezdi el tönkretenni.
Alább olvasható az adománykérő szöveg:
Tisztelt Szülő! Tisztelt Öregdiák!
... Levelünket az iskola váratlanul kétségbeejtővé vált pénzügyi helyzete szülte. Segítségért fordulunk Önhöz, mivel intézményünk most igazán nagy bajba került.
Az állami költségvetés 2,7 milliárd forintot vont el fenntartónktól, az Eötvös Loránd Tudományegyetemtől. Ennek következtében az egyetem 2012 januárjától az iskolára terhelte közüzemi díjaink felét, 22 millió forintot. Az állami költségvetésből a hosszú ideje igen sikeresen működő oktatás alapjául szolgáló iskolaszerkezetet eddig is csak szűkösen tudtuk fenntartani. A tantestület sok külön munkával, továbbképzésekkel, a szaktudása más iskoláknak történő értékesítésével, a felnőttoktatásban való közvetlen szerepvállalással, pályázatokon való részvétellel sokat tett azért, hogy bevétellel pótolja a hiányokat. A mostani 22 milliós újabb teher azonban képtelen helyzetbe hozta intézményünket.
A nemrég elfogadott köznevelési törvény és az alakulófélben lévő új Nemzeti Alaptanterv előírásainak megfelelően a jövőben mindenképpen újra kell gondolni oktatási szerkezetünket. Várhatóan az iskola finanszírozási rendszere is változik. De tanév közben nem oldható meg semmiféle átszervezés azért, hogy a közüzemi díjakat fedezni tudjuk.
22 millió forintos gyors segélyre lenne szükségünk.
Úgy gondoljuk, lehetnek ismerősei, akik helyzetüknél fogva megtehetik, hogy az ország második legeredményesebb tehetséggondozó iskolájának egyszeri, nagyobb összegű támogatást adjanak. Kérjük, keresse meg azon ismerőseit, akiknek cégükön, vállalatukon keresztül lehetőségük van támogatást adni, s kérje segítségüket. Ez biztosíthatná, hogy diákjaink ne szakadjanak el a minőségi oktatástól addig sem, amíg a 2013-tól érvényes finanszírozási módok és keretek tisztázódnak.
Sok ezer szülő, öregdiák, patronáló támogatta eddig is az iskolát az alapítványon keresztül adója 1%-ával vagy kisebb-nagyobb egyéni felajánlással. Ezt – ezúton is megköszönve − persze a továbbiakban is örömmel vesszük.
Részletes tájékoztatást tudunk adni a kialakult helyzetről, a támogatás módjairól, és meg tudjuk válaszolni a felmerülő kérdéseket március 20-án 18 órakor az iskola dísztermében. Az igazgatóság mellett jelen lesz az iskolát támogató alapítvány képviselője és a szülői munkaközösség elnöke is.
Részvételére számítva, közreműködését köszönve, tantestületünk és diákjaink nevében üdvözli
Tomcsányi Péter igazgató és az ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskola Vezetősége
ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskola Alapítványa
K&H Bank 10200940-21515853
Nemzetközi utaláshoz:
IBAN: HU61 1020 0940 2151 5853 0000 0000
Swift kód: OKHB HU HB