Ugyan a Fidesz még nem hirdette meg programját, egy-két nyilatkozatból már sok mindenre lehet következtetni. Most nem a majd később elemezendő kötcsei beszédről lesz szó (amihez kapcsolódik Krizsó Szilvia botrányos eltávolítása a választási műsorból), hanem a büntetőpolitikáról.
Schmitt Pál ugyanis azt nyilatkozta, hogy a választások után azonmód bevezetik a "három csapás törvényét". Ez körülbelül azt jelentené, hogy a harmadik bűncselekmény után a bíróságoknak nem lenne bizonyos esetekben mérlegelési joga, sokkal szigorúbb büntetést, esetleg azonnal életfogytiglanit kellene kiszabnia. Az tulajdonképpen mellékes, hogy ezzel a törvénnyel a bírói függetlenség sérülne. Az ötlet álságossága sokkal súlyosabb. Ugyanis azt a téves látszatot kelti, hogy ettől majd kevesebb bűn lesz. Holott a kriminológiának egyes ágai rég eljutottak oda, hogy a megelőzés, a helyreállítás, a (re)szocializálás sokkal fontosabb része az igazságszolgáltatásnak, mint a maga a büntetés. Hiszen a büntetés önmagában nem elég, nem fogja megakadályozni a következő bűncselekményt, ellenben egy hosszú börtönbüntetéssel az elítélt minden esélyét elveszti a büntetés utáni normális élethez. Hiszen elméletileg a büntetéssel fizetett tettéért, további büntetést nem érdemelne. Összességében elmondható, hogy ha az igazságszolgáltatás csak büntet, akkor nem oldja meg a problémákat, csak növeli azokat. Ráadásul komoly költségvetési vonzatai vannak, ugyanis már ma is túlzsúfoltak a börtönök - ezt az állapotot csak rontaná ez a rendelkezés.
A három csapás nyilván nem önmagában állna csak. Valószínűleg az egész büntetőpolitika hozzászigorodna. Ez pedig beláthatatlan következménnyel járna. Hiszen egy döntésnek nem csak az elítéltre van hatása, hanem annak családjára is. Márpedig ha egy szülő hosszú ideig távol van a családjától, akkor nem csak hogy csökken a családi költségvetés, de a gyerekek is sokkal nagyobb eséllyel lesznek bűnözők. Ez pedig olyan társadalmi hatásokkal járna, amit nagyon nehéz kiszámítani, sejteni azonban lehet azt, hogy rengeteg ártatlan ember fog szenvedni egy értelmetlenül konzervatív és büntetéspárti kormány miatt.
*
A három csapás példáját az USA-ból szeretné elhozni a Fidesz. Azonban az általuk (Lázár és Répássy képviselők) hivatkozott kaliforniai gyakorlat már ott sem működik eredeti formájában. Amerikában is felmerült a költségekkel kapcsolatos ellenvetés, valamint az, hogy időnként meglehetősen abszurd döntések kerekedtek ki a dologból.
"Az automatikus életfogytiglan alkalmazása meglepő ítéletek százait eredményezte. Rene Landa 27 évet kapott, amikor ellopta egy gépkocsi pótkerekét. Thomas Williams 25 évet fog ülni kerékpárlopásért. Johnny Quirinóra 25 évet sóztak, amikor zsilettpengét lopott egy boltból azért, hogy megborotválkozhasson."
Fokozatosan ott is elkezdték figyelmen kívül hagyni a törvényt a bírók, hiszen alkalmazhatatlan volt, ráadásul nem mind véreskezű gyilkos, aki emiatt évtizedeket kényszerült börtönben ülni. Ezen kívül az amerikai bűnügyi statisztikák sem mutatnak egyértelmű kapcsolatot a "három csapás" és a bűnözés csökkenése között. Ugyanis olyan államban is csökkent a bűnözés mértéke, ahol nem vezették be ezt a borzalmat, viszont egyértelműbb a kapcsolat a csökkenő drog- és alkoholfogyasztás, elöregedés és a bűnözés csökkenése között - derül ki az ÉS-ben megjelent cikkből.
Magyarországon jóval kisebb a gyilkosságok aránya, mint az USÁ-ban - Nyugat-Európában se nagyon van ilyen törvény, pedig szörnyű terrorcselekmények voltak Londonban, Madridban - mégis be akarják vezetni. Ez nyilvánvalóan amiatt van, mert a Fidesz a rossz közbiztonság-érzettel akar kampányolni, miközben a hivatalos statisztikák inkább javuló tendenciát mutatnak a bűnözés arányában, mint stagnálót. Ám maga a kampány - hogy rossz a közbiztonság - is rontja az érzetet.
A Fidesz igazi konzervatív módjára nem kezelni akarja a problémákat, hanem elkenni. Gerjeszti a hisztit és a rossz közbiztonság-érzetet, miközben nem kezel valóban súlyos problémákat. A három csapás igazi rossz, buta adaptációja, egy már az USA-ban sem igazán működő dolognak. Ha ehhez még hozzáadódik, amit a Fidesz szociálpolitika címén csinálni készül, igazi katasztrófahelyzetek állhatnak majd elő. Ami pedig akár utólag igazolhatja is a három csapás hazugságát.
Pedig régóta tudjuk: megfelelő szociálpolitika a legjobb módja a bűnmegelőzésnek.