Benjamin Netanjahu, Izrael szélsőjobb által támogatott miniszterelnöke, kedden Egyiptomban Hoszni Mubarak miniszterelnökkel tárgyal. Izrael és a Hamasz csak egyiptomi közvetítéssel képes érintkezni egymással. A tárgyalások egyik fő célja: megszervezni Gilad Salit kicserélését ezer palesztin fogolyra. Eddig nem írtam a palesztin-izraeli viszonyok abszurditását szimbolizáló fiatal izraeliről. Már három és fél éve van fogságban ez a nálam fiatalabb srác. Annyi idős korában került a Hamasz fogságába, mint én egyetemre. Különféle szervezetek vádolták már háborús bűnösséggel és egyebekkel a palesztin terrorszervezetet, amiért a fogoly szabadon bocsátásáért ezer bebörtönzött palesztin szabadon engedését követelik. Persze nem akármelyik ezer, nem ezer tolvaj, hanem jelentős részben bizonyított terrorista múlt miatt elítélt palesztin szabadon bocsátásáról van szó.
Gilad Salit katona, és ezért a helyzete nemcsak túszejtésnek, hanem hadifogságnak is tekinthető. Normálisan a hadifoglyokat a háború befejeztével haza kell engedni, persze lefegyverezve. Akkor ezek szerint a Hamasz, illetve az általa irányított Gázai-övezet és Izrael között háború van? Ebben az esetben Izraelnek minden joga megvan az övezet elzárásához. Az, hogy árammal és vízzel némileg ellátja a világ egyik legsűrűbben lakott területét, pusztán jóindulat.
Ha viszont Gilad Salit nem hadifogoly, hiszen nem egy szabályos hadsereg fogta el, akkor ez egy túszejtési eset. Ebben az esetben megmagyarázhatatlan, hogy Izrael miért hagyta abba a tavalyi gázai háborút. Addig kellett volna folytatni, amíg meg nem találják a fogoly Salitot. A háború félbehagyása miatt már többször kritizáltam Izrael külpolitikáját, de ha most valóban a háború helyett ezer többségében terrorista palesztin szabadon bocsátását választják, az még következetlenebbnek tünteti fel az izraeli külpolitikát. Ezt az engedékenységet ugyanis különösen egy jobboldali párttól nem várná az ember.
Mindent összevetve azonban se nem tisztán hadifogságról, se nem túszejtésről van szó. Van ebben mindkettőből. A Gázai-övezet, amennyire állam, háborúban áll Izraellel, és amennyire terroristafészek, annyira túszul is ejtette Gilad Salitot. És ez lehet igazán szörnyű a fogoly számára: elzárva tartják mindentől, és nem tudhatja, honnan várja a megváltást: egy felszabadító hadsereg vagy az ügyes üzleti tárgyalások eredményeitől.