Apró, ám lényeges probléma van a szavazás rendjében. Valami oknál fogva az embernek kicsit rábeszélős, némileg ingerült hangon mindig elmondják, hogy "nem kötelező a boríték használata". Én csakazértis borítékot használtam, mert nem szeretem, ha megpróbálnak lebeszélni az adataim megőrzéséről. Az én választókörömben rajtam kívül 305-en szavaztak. Vajon nem reális annak az esélye, hogy a többi 304 hallgatott az okos szóra, és nem rakta borítékba a szavazólapot?
Amennyiben a szavazólap elég vastag ahhoz, hogy ne látsszon át rajta a szavazat, a boríték fölösleges. Amennyiben nem elég vastag hozzá, kötelezővé kellene tenni a borítékot. Azonban az, hogy a szavazatok a bedobásuk pillanatában jól látható módon különbözzenek egymástól, a titkos szavazás elvével teljességel összeegyeztethetetlen. Úgyhogy álljon itt mementónak az Alkotmány idevonatkozó paragrafusa, amelyet tegnap, ha nem is nagyon súlyosan, de valószínűleg a legtöbb szavazókörben megsértettek.
71. § (1) Az országgyűlési képviselőket, az Európai Parlament képviselőit, a helyi önkormányzati képviselőket, valamint a polgármestert és a fővárosi főpolgármestert a választópolgárok általános és egyenlő választójog alapján, közvetlen és titkos szavazással választják.
Az utolsó 100 komment: