Magyarországon az állam kivonult a legszegényebb társadalmi csoportok életéből. Ahol sok a roma és a szegény, ott alig működik az iskola, a roma gyerekek jelentős része szegregált osztályokba jár. Ezekben az osztályokban rosszabbul képzettek a pedagógusok, mint a nem roma osztályokban, rosszabb a szegregált iskolák anyagi felszereltsége, mint a nem szegregált iskoláké.
Az állam, úgy tűnik, a roma telepek árvízi védelmét sem biztosította tökéletesen, a telepek nem voltak annyira fontosak, ráadásul - és ez egyértelműen az állam hibája - olyan helyekre kaptak a legszegényebbek építési engedélyt és hozzá szocpolt, ahol lehetett tudni, hogy árvíz esetén baj lehet. Így tehát az állam növelte a romák elnyomorodását, kirekesztettségét.
Az állam az Út a munkához programmal iszonyatosan messze lökte a valós munkaerőpiactól a szegényeket, ráadásul január elsejétől egy családban csak egy rendszeres szociális segély adható, így meg a szegénység növekszik. Bizonyos jelek mutatnak arra, hogy a romákat indokolatlanul sokszor bírságolják a rendőrök - például kopott bicikligumiért -, vagy indokolatlanul sokszor és nem hatékonyan igazoltatják őket.
Látható, hogy a szegény és roma környékeken az állam nemhogy javítana a helyzeten, hanem csak ront. Ront, mert képtelen integrált oktatást biztosítani, holott tudjuk, hogy a rendesen véghez vitt integráció senkinek sem rossz. Az állam képtelen arra, hogy csak olyan helyre adjon lakásépítési támogatást, ahol van esély a munkaszerzésre és még csak az árvíz sem fenyeget, valamint képtelen arra, hogy az egyenlő bánásmód legalapvetőbb elvárásait teljesítse.
Most azonban valami változni látszik. Tisztességes emberek elkezdtek szervezkedni azért, hogy helyettesítsék az államot, amely képtelen a problémák megoldására.
Magyarországon nemsokára elindul egy, az Egyesült Államokban már sikeres program, részben amerikai finanszírozással. Ez a Harlem Children's Zone, egy komplex fejlesztési program. Bevonnak a programba mindenkit, aki csak a hátrányos helyzetű térségben dolgozik - az iskolát, a védőnőt, a szociális ellátót, a szülőket azért, hogy a gyerekek eljuthassanak a munkaerőpiacra, esetleg előtte még az egyetemre. A program New Yorkban már működik, és Obama elnök a program kiterjesztése mellett van. Most Magyarországra próbálják adaptálni a programot, a szakértői csapat már közös konferenciát is tartott Washingtonban a program kitalálóival.
A másik ilyen kezdeményezés a szegények bankja, a Kiútprogram. Itt pici hiteleket adnak - olyan helyeken ahol sikerült már közösséget szervezni - ötfős csoportoknak, a csoport tagjai pedig a többiek törlesztéséért is felelősek. Fontos feltétel, hogy a gyerekeiket óvodába és iskolába kell járatniuk. Így lehet, hogy mozgó élelmiszerárus vállalkozók lesznek az eddigi szegényekből, vagy állattenyésztők - mindegy, a lényeg az, hogy van remény arra, hogy ezzel kikerüljenek a szegénységből. Mindezt úgy, hogy a majdani befizetett adókkal az állam is jól jár. Ha sikerül a mostani bürokratikus akadályokat leküzdeni és a már megalakult csoportok sikeresek lesznek, van remény arra, hogy legalább egyes mikroközösségek elkezdjenek kikerülni a mélyszegényséből, hiszen a módszer kitalálója - Muhammad Yunus - közgazdasági béke Nobel-díjat kapott ötletéért.
Valamint a napokban indul be a Társaság a Szabadságjogokért romaprogramja. Első körben jogsegélypontokat nyitnak az ország öt településén. A Taszpontok úgy fognak működni, hogy önkéntesek megtanítanak helyben lakókat alapvető számítógépes ismeretekre, így a Skype, a Word, az e-mail és egyéb lehetőségek használatára. A TASZ célja ezzel az, hogy a romákat segítsék jogaik érvényesítésében. Ugyanis az így létrehozott Taszpontoknál minden héten bizonyos időpontokban Skype segítségével elérhető lesz egy ügyvéd, aki segít mindenféle jogi probléma megoldásában - akár egy közmunkaigénylő lap kitöltésében igénylésében is. Ennek a programnak a célja tehát az, hogy a nehéz helyzetben élő romáknak nyújtsanak jogi segítséget és ha szükséges, akkor le is mennek az adott településre.
Látható, hogy az állam képtelen a szegénységgel, kirekesztettséggel mit kezdeni. Ezért nem maradt más, mint hogy mindenki támogassa akár a fenti, akár a más, hasonló civil kezdeményezéseket, hogy sok százezer magyarnak könnyebb lehessen az élete!
Az utolsó 100 komment: